Aktuality A-tým

Po dvou sezonách trenér Olšavský končí v Porubě

26.6.2018, 10:42

Peter Olšavský už není trenérem házenkářek Poruby. Slovenský kouč se s vedením ostravského klubu dohodl na ukončení spolupráce a v nové sezoně bude působit v roli hlavního trenéra týmu žen a starších dorostenek HC Tatran Stupava.

Olšavský po dobu svého porubského angažmá souběžně působil také jako asistent Dušana Poloze u ženské reprezentace Slovenska. Pod jeho trenérským vedením obsadily porubské Sokolky páté a sedmé místo v česko-slovenské Interlize a během dvou sezón nezískaly medaili v bojích o český titul.

Na druhou stranu dovedl Peter Olšavský Ostravanky k premiérovému zisku Českého poháru a do semifinále evropské pohárové soutěže Challenge Cup, což lze bezpochyby zařadit mezi největší porubské klubové úspěchy.

„Byli jsme už delší dobu s trenérem Olšavským domluveni, že si po sezóně sedneme, v klidu se ohlédneme za našimi výkony v uplynulém období a uvidíme, co bude dál. Náš tým prošel v posledních dvou letech výraznou obměnou. S výjimkou postu brankářek jsme postupně přišli o šestici kvalitních a zkušených hráček (Adámková, Ryšánková, Marčíková, Šviráková, Tomašechová, Mýlková), které přestoupily do zahraničí nebo přerušily kariéru. To je v podstatě základní sestava a možnost adekvátně doplnit kádr stejně kvalitními hráčkami nebyla ihned reálná," vysvětlil manažer Poruby Libor Adámek s tím, že trenéři stejně jako v řadě jiných českých a slovenských klubů musel vsadit na mladé talentované hráčky a dát jim větší prostor.

Z tohoto důvodu si klub nekladl přehnané sportovní cíle z hlediska umístění v ligové soutěži. „Prioritou byla plynulá přestavba kádru včetně zapracování mladých hráček a postupné zkvalitňování herního projevu. V tomto ohledu hodnotím práci trenéra Olšavského velmi pozitivně. Vždyť se stačí jen podívat, jak důležitou roli dnes v našem týmu mají velmi mladé hráčky jako Polášková, Desortová nebo Konečná," hodnotil Adámek.
„Na druhé straně jsme měli poslední dvě sezóny velké problémy s nevyrovnaností našich výkonů v jednotlivých zápasech. Především v uplynulé sezóně jsme v Interlize odehráli povětšinou velmi dobré zápasy proti nejsilnějším soupeřům, ale přesný opak jsme předváděli proti týmům ze středu a nižších pater tabulky, což nás stálo účast v českém play-off," ohlédl se Libor Adámek za sezonou a v hodnocení pokračoval.

„Chápu, že náš tým procházel výraznou obměnou a nevyrovnanost výkonů jde na vrub této skutečnosti, přesto si myslím, že jsme měli v daném období získat aspoň jednu medaili z české ligy. To musíme hodnotit jako neúspěch," má jasno Libor Adámek.

Klub tak dospěl po důkladné analýze a konzultaci se samotným koučem k názoru, že by týmu mohla prospět změna. Dohodli se tak na ukončení spolupráce. „Každopádně musím Peterovi za jeho práci pro náš klub velmi poděkovat. Po odborné i lidské stránce si ho nesmírně vážím a přeji mu v jeho další trenérské kariéře jen to nejlepší," dodal Adámek, který zdůraznil, že Peter Olšavský během dvou let dovedl tým k zisku Českého poháru a do semifinále Challenge Cupu. „To jsou úspěchy, které se nám nepodařilo v minulosti získat s mnohem silnějším kádrem a osobně je řadím mezi trojici největších sportovních klubových úspěchů vůbec. Také to je důvod proč budeme na působení Petera Olšavského v Porubě vzpomínat jen v dobrém," doplnil.

A kdo tedy povede porubský celek v novém ročníku? „V podstatě jsme již dohodnuti s velezkušeným slovenským trenérem Dušanem Danišem, zbývá dořešit několik drobností a myslím, že během tohoto týdne tuto změnu na naší trenérské lavičce oficiálně oznámíme," uzavřel Libor Adámek.

Bilance DHC Sokol Poruba pod vedením Petera Olšavského:

Interliga a Česká liga: 31 výher/5 remíz/23 proher
Český pohár: 6 výher/0 remíz/2 prohry
Evropské poháry: 5 výher/0 remíz/3 prohry

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Hellstein Canis Dynaoptic Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading

MOL Liga 2022/2023

Tým Z V R P Scóre B
1.HK Slovan Duslo Šaľa141202421:36024
2.DHK Baník Most151014441:39121
3.HC DAC Dunajská Streda131003377:29720
4.DHC Slavia Praha15906437:38918
5.Sokol Písek13814400:37917
6.MŠK Iuventa Michalovce13805374:33616
7.DHK Zora Olomouc14617380:36713
8.Házená Kynžvart14518380:37311
9.DHC Plzeň14509392:41810
10.Handball club Zlín14419368:4579
11.DHC Sokol Poruba143011317:3866
12.AHT HC Tatran Stupava130112271:4051

Nejlepší střelkyně