Aktuality A-tým

Deník vyzpovídal novou posilu Poruby Helenu Ryšánkovou

29.5.2015, 19:07

Házenkářský tým DHC Sokol Poruba oznámil příchod první posily, kterou se stala dvaadvacetiletá Helena Ryšánková. Ta přestupuje paradoxně z Mostu, který ostravský celek zdolal v dramatické finálové sérii 2:1 na zápasy.

Proč jste se rozhodla přijmout nabídku Poruby?

Nabídku Poruby jsem přijala, protože jsem cítila, že potřebuji změnu a nějaký nový impuls. Roli v tom hrál i můj přítel (házenkář Brna Boris Aspridis), který se s největší pravděpodobností přesune na Slovensko. Proto bych mu chtěla být blíže.

Váhala jste?

Rozhodování bylo dlouhé. Navíc jsem měla ještě zajímavou nabídku z první německé bundesligy. Tým HSG Blomberg-Lippe měl vážný zájem, bohužel vše ztroskotalo na tom, že se kluby nedohodly na odstupném, resp. výchovném. V dubnu mě oslovil sportovní manažer Poruby pan Adámek a já začala o přestupu do Ostravy vážně uvažovat. Sepsala jsem si plusy a minusy a vyhrála Poruba.

Most je trojnásobný český mistr, ze kterého se jen tak neodchází...

Je pravda, že od začátku působení Mostu v Interlize jsem jedna z mála, možná jediná hráčka, která přestupuje do jiného českého týmu. Samozřejmě že Most dokáže hráčkám poskytnout takové podmínky, kterým dovede konkurovat právě asi jenom Poruba. Na druhé straně házená také není jenom o zázemí a podmínkách.

S Mostem jste se loučila stylově titulem. Můžete své působení na severu Čech zhodnotit?

Do Mostu jsem přišla v osmnácti letech z pražské Slavie. V tu dobu v Mostě působil trenér pan Kuťka, který mi dával i přes můj nízký věk na palubovce velký prostor. Poté následovala dvouletá, dosud nejúspěšnější éra mostecké házené s koučem Dušanem Polozem, na kterou nejen já strašně ráda vzpomínám A to i přesto, že jsem se bohužel trápila s vleklým zraněním kolene. Na úspěších jsem se tak nemohla podílet takovou měrou, jakou bych si sama představovala. V poslední sezoně jsem se dostávala zpět do formy a hlavně do herní pohody, což se mi z velké části povedlo. I proto jsem ráda, že jsme tuto, pro nás nelehkou, sezonu zakončili titulem.

Finále bylo pro vás hodně pikantní. Myslela jste na to, že bojujete proti týmu, za který budete příští rok hrát?

Já to tak vůbec nebrala. Bylo to pro mě finále jako každé jiné. Nepřemýšlela jsem nad tím, že hraji proti Porubě, kde mohu příští rok působit. V té chvíli jsem byla hráčka Mostu a chtěla vyhrát titul úplně stejně jako kterákoliv moje spoluhráčka.

S kým se z porubského celku znáte?

Od vidění znám téměř všechny hráčky, protože proti sobě už několik sezon nastupujeme. Ale osobně a dobře se znám s Lenkou Roháčkovou a Šárkou Marčíkovou, se kterými jsem prošla všemi kategoriemi mládežnických reprezentací.

Poruba letos hodně odborníků překvapila, kdy s mladým kádrem skončila třetí v Interlize a došla až do finále. Co jste na výkony Poruby říkala? Na dálku jste je asi sledovala?

Poruba určitě na to, jak má mladý kádr, podávala celou sezonu velmi dobré a vyrovnané výkony. Těžila z výborné spolupráce s pivotem, což se velmi těžko brání, a tvrdé obrany, na které jsme si dvakrát vylámali zuby v této sezoně i s Mostem. Ano, všímala jsem si výkonů všech týmů v lize a v play-off jsem byla přesvědčena, že dojdou až do finále.

Poruba má mladý celek, hrálo tohle třeba nějakou roli, že bude v uvozovkách teoreticky v Porubě menší konkurence?

Vůbec ne, spíše naopak. V Mostě jsem byla na postu pravé spojky jediná levačka. V Porubě je Lea Šviráková, která celou sezonu tým táhla. Ale myslím si, že pro růst každé hráčky je zdravá konkurence vždy potřeba.

Co víte o Ostravě, byla jste tady už někdy nejen kvůli házené?

Ano, za poslední rok jsem byla v Ostravě několikrát, protože odtud pochází přítel. Stihla jsem už navštívit Novou radnici s vyhlídkovou věží, Stodolní a obchodní centra. Také vím, že za patrona Ostravy je považován Jaromír Nohavica, jehož písničky ráda poslouchám.

S kým jste přestup do Poruby konzultovala?

Hlavně s rodinou a přítelem. Po házenkářské stránce jsem se bavila také s několika přáteli, co se v tomto sportu pohybují.

S jakými ambicemi a cílem do Poruby přestupujete?

Chci se herně zdokonalovat a růst. Doufám, že týmu budu nápomocna a věřím, že budeme opět atakovat ty nejvyšší příčky.

(Moravskoslezský deník)

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Hellstein Canis Dynaoptic Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading

MOL Liga 2022/2023

Tým Z V R P Scóre B
1.HK Slovan Duslo Šaľa151212451:39025
2.HC DAC Dunajská Streda141103403:39022
3.DHK Baník Most151014441:39121
4.MŠK Iuventa Michalovce15906428:37818
5.DHC Slavia Praha15906437:38918
6.Sokol Písek14815429:41517
7.DHK Zora Olomouc15627410:39714
8.Házená Kynžvart15618416:40213
9.DHC Plzeň15609420:44212
10.Handball club Zlín15519396:47911
11.DHC Sokol Poruba153012341:4146
12.AHT HC Tatran Stupava150114309:4641

Nejlepší střelkyně