Aktuality A-tým

Jan Beňadik: Holky přes svátky určitě nepřiberou

10.12.2014, 15:26

Mezinárodní házenkářská Interliga má kvůli evropskému šampionátu, na který se české reprezentantky neprobojovaly, sice měsíční přestávku, ale hráčky DHC Sokol Poruba volno rozhodně nemají. „Je třeba se připravit na náročnou druhou polovinu sezony, kdy budeme mít hodně náročný program. Kromě Interligy a osmifinále Challenge Cupu s portugalským klubem Colegio de Gaia nás čeká taky Český pohár. Je třeba se dobře připravit, a to nejen po herní, ale hlavně fyzické stránce. Na ní musíme mít zase naši hru postavenou," říká kouč Poruby Jan Beňadik.

Tým po týdenním volnu už opět naplno trénuje.

Jsme až na Evu Minarčíkovou, která si vybojovala místo ve slovenské reprezentaci na ME, kompletní. Tedy až na mého asistenta Jána Lajčáka, který stejnou funkci vykonává také u slovenského národního týmu. Jsme hrdí na to, že máme v Maďarsku dva naše zástupce, a moc jim držíme palce.

Jak vůbec dlouhou přestávku využijete. Interliga se bude hrát až 10. ledna 2015...

Už jsem zmínil to, že budeme hodně trénovat a věnovat se podobným věcem jako v létě. A velmi nás těší, že se nám opět podařilo dohodnout blok přípravných zápasů se silnými soupeři. Kromě dvou utkání v polském Lublinu doma opět přivítáme rakouské Hypo, což jsou soupeři, kteří hráli Ligu mistrů! Nám se podobný model v létě vyplatil a jsem rád, že díky dobrým kontaktům se nám tyhle přípravné zápasy opět podařilo dojednat.

Někdo může říct, že se jedná jen o přípravné zápasy, které silní soupeři neberou úplně vážně...

To je asi pravda, ale jen zčásti. Pro každý český nebo slovenský celek jsou tyhle duely nesmírně prospěšné a důležité. I hráčky z širšího kádru Lublinu nebo Hypa mají obrovskou kvalitu a navíc se ani v létě nestalo, že by týmy nenastoupily kompletní. Ne, tyhle přípravné zápasy jsou v každém případě obrovským přínosem. Holky se na ně těší a je to pro ně něco úplně jiného, než kdybychom si dohodli přáteláky třeba s kluby z Interligy. To bych musel dávat velký pozor na to, aby se tým na zápas soustředil a nic nepodcenil. Když hrajete s Lublinem nebo Hypem, tak už u rozcvičky cítíte, že ho celý tým, včetně nás trenérů, bere vážně. Doopravdy si ceníme téhle mezinárodní konfrontace a chceme vždy uspět. Možná i proto s námi tyhle celky rády hrají (usmívá se).

Koncem prosince se v posledních letech vždy hrál Český pohár. Jste rádi, že tomu tak nyní není?

Myslím, že pro hráčky, ale také fanoušky je dobře, že další soutěžní období začne až v lednu a pro Český pohár se našel lepší termín.

V čem byl termín mezi svátky špatný?

Nemá cenu si nic nalhávat, navíc budu mluvit z naší skutečnosti, kdy jsme se tři roky po sobě probojovali do finále této soutěže. Finále Českého poháru by mělo nabídnout házenou té nejvyšší kvality, je to svým způsobem obdoba atraktivního play-off. A mezi svátky tomu tak prostě, bohužel, nebylo.

Jak budete holky hlídat, aby nepřibraly?

Po týdenním volnu se všechny vrátily o kilogram až dva lehčí. Takže je v tomto směru musím pochválit. Vzhledem k našemu tréninkovému programu během konce prosince moc nehrozí, že by se holky přejedly cukrovím. Jsem rád, že se náš mladý celek i v tomto směru chová odpovědně a profesionálně. Bez toho totiž těžko můžeme v silné interligové, ale také evropské konkurenci uspět.

Řada hráček v listopadu a prosinci nastupovala za prvoligové béčko.

Brali jsme to jako důležitou součást přípravy. A hlavně mladé hráčky, které v Interlize nedostávaly tolik prostoru měli ideální možnost se ukázat. Proto jsem taky zápasy sám koučoval, abych je viděl v akci. Ale nejen je, ale také talentované holky z dorostu, které by nejpozději v létě už zase mohly minimálně nakouknout do našeho interligového kádru. To propojení je pro celý klub nesmírně důležité, protože chceme nadále dávat šanci mladým odchovankyním.

Co je potřeba nejvíce zlepšit, aby šla výkonnost Poruby ještě více nahoru?

Myslím, že naši silnou stránkou byla na podzim defenziva v čele s gólmankou Markétou Dolákovou. Na tom jsme měli postavenou hru v zápasech s celky ze špičky tabulky. S Michalovci a Slavii jsme inkasovali 22 a 24 gólů, což jsou svým způsobem skvělá čísla. Chtěli bychom více vytěžit z protiútoků z první nebo druhé vlny, což jsou věci, na kterých nyní budeme hodně pracovat. A to teda i přesto, že v této činnosti patříme ke špičce v soutěži. Po naší analýze si prostě myslíme, že máme potenciál být ještě lepší. Ale největší práce nás čeká v dolaďování jednotlivých útočných kombinací, kde je třeba vylepšit správné načasování nebo také hledání ideální střelecké pozice. Ale to jsou prostě klasické věci, které k házené patří. Pro nás je hlavní to, že máme pracovité družstvo, které prahne po úspěchu a má velkou chuť se pořád zlepšovat.

Leden a únor budete mít hodně náročný...

Ale my se na to těšíme, vždyť kvůli tomu se všichni házené věnujeme. V lednu nás kromě domácích zápasů s Olomoucí a Prešovem čekají ještě cesty na Slavii a do Mostu. V únoru pak odehrajeme osm zápasů ve třech soutěžích (Interliga, Český pohár, osmifinále Challenge Cupu). Já věřím, že i díky dobré a kvalitní přípravě budeme na tyhle zápasy dobře připraveni.

(Aleš Uher - Moravskoslezský deník)

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Vodotech Aqualia InBido Pod Zofinkou

MOL LIGA 2023/2024

Tým Z V R P Scóre B
1.MŠK Iuventa Michalovce111001356:26020
2.HC DAC Dunajská Streda11911380:29719
3.DHC Slavia Praha11812346:30117
4.DHK Baník Most11713353:29215
5.Házená Kynžvart11713355:31115
6.Sokol Písek11515330:34111
7.HK Slovan Duslo Šaľa11416304:3299
8.DHK Zora Olomouc11416317:3539
9.DHC Plzeň11308306:3446
10.Handball club Zlín11218266:3345
11.DHC Sokol Poruba11209284:3234
12.HK Hodonín111010257:3692

Nejlepší střelkyně