Aktuality A-tým

Trenér Poruby Ján Beňadik hodnotil v Deníku uplynulou sezonu

4.6.2014, 10:23

Další úspěšnou sezonu mají za sebou házenkářky DHC Sokol Poruba. Sice se jim nepodařilo obhájit medaili v mezinárodní Interlize, ale potřetí za sebou se probojovaly do finále národního poháru a především po bitvě se Zlínem vyválčily bronz v českém play-off. Kouč Ján Beňadik v rozhovoru pro Deník zhodnotil sezonu.

Navíc nepropadly ani v Evropě, když jim v Challenge Cupu jen o vlásek utekl postup přes švédský Höör, pozdějšího vítěze soutěže.

Právě rychlý konec v evropském poháru je pro slovenského kouče ve službách Poruby Jána Beňadika větší zklamání než fakt, že v Interlize obsadili až šesté místo. „Neříkám, že bychom tu placku nechtěli, určitě ano, ale v Challenge Cupu jsme chtěli odehrát co nejvíce zápasů. Dopadlo to ale smolně. Zvlášť když o dva nebo tři měsíce později zjistíte, že Švédky, které jste na jejich půdě porazili, celou soutěž vyhrály. O to více výpadek z domácího utkání s nimi teď mrzí," uvedl trenér ostravských házenkářek.

Soutěžní ročník však hodnotí jako úspěšný. „Do sezony jsme šli s cílem získat medaili, což se nám povedlo. Z tohoto pohledu jsme spokojení, protože pro družstvo je to velký úspěch a tak je to třeba brát," prohlásil Ján Beňadik, který před dvěma lety dovedl Porubu k titulu českých mistryň. Loni pak ke druhému místu v nadstavbě české ligy a bronzu v Interlize.

Prvním vrcholem sezony byl už v prosinci Český pohár, kde jste se dostali potřetí za sebou do finále, ale opět neúspěšně, když jste nestačili na Most.

Myslím si, že nám moc nesedělo umístění finálového zápasu mezi svátky. Holky se v této fázi roku těžko motivují a také se naše opory vracely unavené, jelikož poslední dva roky byly vždy na šampionátu s reprezentací. Místo toho, aby šly do finále odpočaté, tak ho musely absolvovat po plné zátěži. Navíc tím trpí i kvalita finále, což si určitě takový zápas nezaslouží.

V nové sezoně se však finále Českého poháru posune až na konec dubna, před play-off. To je jistě lepší řešení...

Ano, mělo by to být lepší. Nicméně se tam ale nejprve musíme probojovat. Každopádně fakt, že jsme finále hráli už potřetí za sebou, poukazuje na to, že družstvo podává stabilní výkony.

V mezinárodní Interlize jste obsadili šesté místo. Tady jste asi čekal více. Co vám scházelo, abyste alespoň obhájili třetí místo z minulého roku?

Kdybych měl být stručný, tak dva vyhrané zápasy. O tom, že v Interlize medaili asi nebudeme mít, rozhodl zápas v Olomouci, který následoval nedlouho po našem návratu z pohárového zápasu ve Švédsku. Tady jsme zbytečně ztratili dva body a od toho se potom závěr Interligy odvíjel. Je to sice škoda, ale tragédii bych z toho nedělal.

Před sezonou jste tým omladili, do kádru se zařadily některé dorostenky, které teprve sbírají zkušenosti. Mohl právě tento fakt za to, že jste závěr soutěže nezvládli úplně podle svých představ?

Zřejmě ano, ale s tím jsme také do sezony šli. Věděli jsme, že takové výkyvy mohou přijít, což se také stalo, byť jich bylo minimum. Myslím si ale, že jsme my i holky udělali velký kus práce, protože to, že nám před sezonou odešly tři nebo čtyři reprezentantky, nebylo v sezoně při zápasech nijak poznat.

Důkazem je to, že na druhé místo vám v Interlize scházely pouze čtyři body.

Jak říkám, je to sport a jednoduše rozhodují vždy maličkosti. Možná že kdybychom ve Švédsku uspěli a postoupili, tak bychom vyhráli i v Olomouci a dneska tu medaili třeba máme. To jsou ale pouze spekulace. Program byl v té době náročný a nám se už holky nepodařilo nasměrovat do ligy tak, jak by možná bylo potřeba, aby to zvládly.

V českém play-off jste nakonec v sérii se Zlínem urvali bronz. Nicméně už série s Mostem byla trochu smolná, nemyslíte?

Do semifinále jsme šli s tím, že musíme v Mostě vyhrát jeden zápas. V prvním utkání jsme byli lepší, většinu zápasu jsme o gól vedli a v závěru za nerozhodného stavu jsme nastřelili břevno, přičemž dorážku chytila brankářka. To byla smůla. Bohužel, rozstřel už je loterie a v deváté sérii jsme prohráli. I druhý zápas byl vyrovnaný, ale nakonec jsme zůstali dva góly pozadu.

Myslíte si tedy, že o vaší celkové porážce v sérii (0:3) rozhodl první zápas?

Asi ano. Kdybychom jej vyhráli, mohla se série vyvíjet jinak, ale nemyslím si, že je hanba prohrát s mistrem. Spíše mě mrzí, že jsme si více neužili domácí zápas. Místo toho na holky dolehla tíha potřeby vyhrát a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Takové je ale play-off.

Jako trenér jste Porubu před dvěma lety dovedl k titulu českých mistryň, loni jste zase získat bronz v Interlize a stříbro v nadstavbě české ligy. Jak vysoko řadíte letošní třetí místo v českém play-off?

Pokud se podíváte na kádry, kterým disponují soupeři jako Most či Slavia, tak si myslím, že třetí místo odpovídá realitě. Máme mladý tým, pro který je jakákoliv medaile úspěchem a tak je to třeba brát. Navíc vykazujeme stabilitu, jelikož máme medaili třetí rok po sobě, opět jsme se dostali do finále českého poháru a ani v Evropě jsme nezklamali. Na tom všem je třeba stavět dál.

V kádru dojde přes léto k několika změnám. Do chorvatského Záhřebu odchází reprezentantka Michaela Hrbková, konec kariéry zřejmě oznámí zkušená Lucie Uhráková a už dříve v klubu skončila Pavla Poznarová. Nepoznamená tolik změn a odchodů zkušených hráček tým do příští sezony?

Míše Hrbkové zahraniční angažmá v klubu, který může hrát Ligu mistrů, přeji, jelikož pro Porubu toho udělala moc. Jinak ale odchodů nebude příliš moc. Jak říkáte, končí Lucia Uhráková, ale ta u družstva zůstane i nadále. S hráčkami bude spolupracovat především na individuálních stránkách jejich hry. Navíc je důležitá její přítomnost, protože zejména mladé hráčky potřebují zkušenosti, které jim, byť ne přímo na hřišti, může předávat.

Vidíte velký problém v odchodu Michaely Hrbkové, se kterou odchází nejen vůdkyně či zkušenost, ale také 234 ligových branek?

Míša tady byla čtyři roky, během kterých udělala velký progres. Zejména pak poslední sezona se jí povedla, kdy střelecky i herně táhla tým. Zlepšení bylo ale vidět i u ostatních, navíc jsem zvyklý spolupracovat s mladými hráčkami. V tom nevidím problém. Je to jen o tom, jak budou stávající hráčky pracovat, protože perspektivu určitě všechny mají. Věřím, že když ne konkrétní individualitou, tak jako tým Míšu nahradíme.

První posilou pro novou sezonu je Šárka Marčíková, která se podílela na mistrovském titulu před dvěma lety. Plánujete ještě příchody dalších hráček?

Kromě Šárky by měly přijít ještě minimálně tři hráčky na pozici spojek. Jinak tým výrazně doplnit nemusíme, jelikož jsme to dělali už před sezonou a potom v jejím průběhu, a to hlavně dorostenkami jako Adéla Bělohoubková či Tereza Chovancová. Bude to mladé, ale perspektivní družstvo, které bude mít opět medailové ambice.

(Moravskoslezský deník - David Hekele)

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Vodotech Aqualia InBido Pod Zofinkou

PLAY OUT 2024

Tým Z V R P Scóre B
1.DHK Zora Olomouc6204194:19825
2.DHC Plzeň6411184:17924
3.Handball club Zlín6213181:17813
4.DHC Sokol Poruba6303174:17812

Nejlepší střelkyně