Aktuality A-tým

Kapitánka Poruby Michaela Hrbková odchází do Lokomotivu Záhřeb

23.5.2014, 10:04

Mezinárodní interliga přijde o svou velkou hvězdu. Kapitánka házenkářek DHC Sokol Poruba a opora české reprezentace Michaela Hrbková bude totiž v nové sezoně hájit barvy špičkového chorvatského celku Lokomotiv Záhřeb, kde už podepsala dvouletou smlouvu.

Brzy sedmadvacetiletá (14. července) spojka nebo křídlo se během necelých čtyř sezon v Porubě vypracovala ve velkou hvězdu soutěže i oporu reprezentace. Proto se jí podle svých slov neodcházím z Ostravy lehce. „Ale vždycky jsem o zahraničním angažmá snila, takže se moc těším na další velkou výzvu. Lokomotiv vyhrál letos chorvatský pohár, navíc dvě kola před koncem soutěže má velkou šanci vyhrát ligu, takže je ve hře i to, že bych si mohla příští rok zahrát i Ligu mistrů. Snad to vyjde a mně se najednou splní dva velké sny," řekla Michaela Hrbková.

Přestupem do Záhřebu jste si splnila velký sen zahrát si v zahraničí. Kdy jste se definitivně rozhodla?

Po světovém šampionátu v Srbsku jsem začala řešit svou budoucnost. Byla jsem rozhodnutá, že to prostě zkusím venku, proto jsem ani s Porubou o možném setrvání nejednala. Od manažera klubu jsem dostala nabídku, ale i on dobře věděl, že to prostě chci zkusit v zahraničí. Vážím si toho, že to vzal. A dokonce si myslím, že mi i bude v Lokomotivu držet, stejně jako všechny spoluhráčky, palce. Poruba mi přirostla k srdci a to loučení je doopravdy dojemné, až jsem to s holkama i obrečela (směje se).

Kolik nabídek jste vůbec měla?

Záhřeb se ozval vůbec jako první a jednal velice seriózně. Od první chvíle bylo zřejmé, že jejich zájem je velký. Jejich jednání se mi líbilo a hlavně mi na rozdíl od jiných zahraničních klubů hned předložil návrh dvouleté smlouvy. Prostě bylo cítit, že o mě mají zájem. Já jsem sama chtěla mít svou budoucnost vyřešenou, co nejdříve, abych se mohla v klidu soustředit na závěr sezóny. V momentě, když jsem si zjistila o klubu všechny dostupné informace, bylo prakticky rozhodnuto.

Spekulovalo se o tom, že se o vás zajímal jeden klub z francouzské ligy. Proč jste se rozhodla pro Chorvatsko?

Hodně lidí mě od chorvatského angažmá odrazovalo, ale já prostě vnitřně cítila, že dělám správně. Také můj přítel, mě v té myšlence podporoval, takže jsem jiné hlasy už potom ani moc nevnímala. A třeba proti Francii hrálo i to, že bych hodně válčila s jazykem. Přece jen chorvatština není tak náročná, což taky svou roli sehrálo.

Chorvatská liga nepatří k úplně nejlepším s Evropě. S kým jste se o své budoucnosti bavila nebo kdo vám radil?

Nejvíce jsem to řešila s přítelem, který byl od začátku pro Chorvatsko. Není žádným tajemstvím, že moje mamka žije s dlouholetým trenérem Olomouce (Lubomír Krejčíř), který mě ale taky viděl v úplně jiné lize (směje se).

Co zatím víte o chorvatské házené?

Zatím nic moc, nechám se překvapit.

Už víte, na jaký post s vámi trenér počítá?

S trenérem jsem se potkala, když jsem v Záhřebu absolvovala zdravotní testy. Ale nebylo moc času mou situaci zatím nějak detailněji rozebírat. Během přípravy bude dostatek prostoru se o mé pozici v týmu pobavit. Ale podle toho, co jsem slyšela od svého agenta, tak si mě vyhlídli taky proto, že mohu hrát na spojce i křídle. Počítám s tím, že si zahraju na obou postech. Je to stejné, jako v reprezentaci nebo Porubě.

Je v týmu hodně cizinek?

Působí tam jedna Černohorka a Srbka. Ale sezona v Chorvatsku ještě neskončila, takže je nyní předčasné mluvit o tom, zda další cizinky ještě vedení týmu neangažuje.

Zmínila jste jazyk. Už jste se učila chorvatsky?

Hned když jsem věděla, že je přestup hotový, tak jsem si koupila učebnice. Ale moc jsem tomu zatím nedala. Až skončí naše oslavy zisku bronzu, tak se do toho pořádně ponořím. Zatím umím jen pozdravit a poděkovat (směje se).

Je pro vás důležité, že do Chorvatska pojedete i s přítelem?

Byl první, který o mé nabídce věděl. A hned jsem se ho ptala, zda by tam se mnou v případě možnosti šel. Potěšilo mě, že řekl ano. Já tam nechtěla být sama, to by pro mě bylo o hodně těžší a složitější. Takhle budu mít hlavně v tom těžkém začátku i v něm oporu.

V Porubě jste se loučila bronzem, co vůbec na ty necelé čtyři roky v Ostravě říkáte?

Jsem šťastná, že jsem mohla být u toho, když se z neznámého celku z Ostravy, stal respektovaný celek Interligy. Poznala jsem tady spoustu nových lidí a rozšířila i svou sbírku medailí. Ostrava mi bude chybět. Mám ale krásné vzpomínky, které mi už nikdo nevezme.

Střelecky vám excelentně vyšla poslední sezona, kdy jste vlastně zúročila zkušenosti, které jste nejen v Porubě, ale také v reprezentaci nasbírala.

Letošní sezona byla z mého pohledu skvělá. Stala jsem se nejlepší střelkyní Interligy, což je prestižní ocenění. Na druhé straně mě hodně mrzí, že mé góly nepomohly ještě k lepšímu umístění v Interlize nebo postupu v Challenge Cupu. Tam nás jen poměr vstřelených branek připravil o postup přes Höör. Švédky sice celý pohár nakonec vyhrály, ale i tak mě pořád to smolné vyřazení fakt štve. Chybělo tak málo... Na druhé straně tým se v létě i v průběhu sezony výrazně omladil a zisk bronzu z českého play-off se musí brát jako úspěch.

Váš čtyři roky starý přestup z Olomouce do Ostravy byl hodně hektický a vy jste dokonce měla zastavenou činnost. Jak se s odstupem času díváte na své rozhodnutí jít do Poruby.

Nikdy jsem toho kroku nelitovala. Angažmá v Porubě bylo jednoznačně krokem správným směrem. Jen jsem měla vše řešit jinak. Naštvala jsem tím hodně lidí a nesla za to následky v podobě zastavení činnosti. To byla asi nejhorší věc, která mě v kariéře potkala. I s odstupem času to beru jako velkou zkušenost, která mě dostatečně poučila.

Ve sportu se nedá nikdy nic předvídat. Dokážete si v budoucnu třeba představit i to, že byste se do Poruby vrátila?

Možné je všechno. Představit si to dokážu, ale nemohu nic slibovat.

Na co budete ze svého působení v Ostravě budete nejraději vzpomínat?

Samozřejmě na spoluhráčky i realizační tým, na společné akce z Chobotnice v Stodolní ulici. A samozřejmě na všechny úspěchy, kterých jsme tady s týmem dosáhly.

Co vás čeká ještě před dovolenou?

Příští týden začíná reprezentační sraz před závěrečnými zápasy kvalifikace o postup na ME. Pokud oba zápasy vyhrajeme, tak budou další velké oslavy s národním týmem (směje se). A pak měsíc volna. Do Chorvatska pojedu začátkem července, protože si chci vyřídit všechny věci ještě před začátkem přípravy.

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Vodotech Aqualia InBido Pod Zofinkou

PLAY OUT 2024

Tým Z V R P Scóre B
1.DHK Zora Olomouc6204194:19825
2.DHC Plzeň6411184:17924
3.Handball club Zlín6213181:17813
4.DHC Sokol Poruba6303174:17812

Nejlepší střelkyně