Aktuality A-tým

Deník: Poruba je v plné přípravě na finále Českého poháru

22.12.2013, 17:12

Fanoušci házené se pomalu chystají na velký svátek. Ostravská hala Sarezy v Hrušovské ulici bude totiž v neděli 29. prosince (17 hodin) hostit finále Českého poháru. A v něm se střetnou dva nejúspěšnější celky minulé sezony: domácí DHC Sokol Poruba a favorizovaný DHK Baník Most. „Věříme, že se bude jednat o důstojnou a snad i úspěšnou tečku za rokem 2013. Do finále jsme se probojovali potřetí v řadě, holky jsou nažhavené konečně pohár vyhrát," uvedl kouč Poruby Ján Beňadik. Oba celky půjdou do finále po reprezentační přestávce, kterou vyplnil světový šampionát v Srbsku. „V sobotu jsme zakončili třítýdenní tréninkový blok. Nyní mají holky volno a na tréninku se sejdeme 26. prosince. Finále bereme zcela vážně, je to pro nás jeden z důležitých vrcholů sezony," zdůraznil Beňadik.
Sehráli jste taky čtyři přípravné zápasy, kdy jste dvakrát porazili Olomouc a dvakrát prohráli s Chorzowem. Co vám zápasy napověděly?
Všechny duely splnily účel, protože jsme si mohli vyzkoušet nově věci, které jsme pilovali v tréninku. Výsledky zase tak podstatné a důležité nejsou. Dali jsme velký prostor holkám, které v sezoně kvůli zdravotním problémům tolik nehrály. Jasně se nám zase potvrdilo, že pokud se koncentrujeme na defenzivní činnost, jsme velice silný a nepříjemný protivník. Právě na tom musíme hodně zapracovat, abychom dobrou obranu byli schopni produkovat celých šedesát minut. Máme přece jen mladý tým a některé holky, který v Interlize začínají, s tím mají potíže. To je ale na druhé straně logické a my s tím při omlazování týmu počítali. Za velké plus považuji to, že se do hry zapojila Leona Šviráková.
Co si od jejího návratu slibujete?
My jsme si hlavně vědomi toho, že bude potřebovat ještě čas, aby se dostala po zranění do bývalé formy. Ale i tak se zase ukázalo, že v kompletním složení jde kvalita naší hry hodně nahoru.
Počítáte, že ji nasadíte do finále Českého poháru?
Pokud bude zdravotně v pořádku a připravená, tak s tím počítáme. Leona posledních šest měsíců doopravdy tvrdě pracovala. Všichni víme, jak je rehabilitace po operaci křížového vazu v koleni důležitá. Ale ona se trpělivě a odpovědně připravovala na přelom roku, kdy jsme počítali s tím, že by se mohla po svém letním přestupu ze Zlína poprvé objevit v sestavě. Je na ní vidět, že se na to moc těší, chce prostě týmu konečně pomoci. Poslední dva zápasy zvládla výborně, dokonce vstřelila sedm a devět branek, což naznačuje, že s ní přijde do týmu kvalita. Ale znovu opakuji i to, že od ní nečekáme hned zázraky nebo to, že bude rozhodovat zápasy.
Zdravotně je tedy tým v pořádku?
Musím to zaklepat na dřevo. Pokud by se finále hrálo zítra, tak bychom poprvé v sezoně nastoupili v kompletním složení. A to by byla pro celý realizační celek, maséry, doktory i fyzioterapeuty skvělá zpráva.
S týmem už opět trénují i dvě reprezentantky - Michaela Hrbková a Pavla Poznarová. Jak jste hodnotil jejich výkony na MS?
Hodnocení bych spíše nechal na kompetentních lidech z národního týmu. Já jsem rád, že se obě už zapojily do přípravy na finále Českého poháru a nechtěly v tréninku žádné úlevy. I ony dobře chápou vážnost a důležitost utkání s Mostem. Za to bych jim chtěl poděkovat.
Můžete přesto jejich výkony okomentovat? Určitě jste všechny zápasy českého celku viděl...
Samozřejmě, že ano. Míša svými výkony na MS z mého pohledu jasně potvrdila svou formu z Interligy. U ní je strašně důležité, že si drží stabilně vysokou herní úroveň. To, že patřila do základní sestavy reprezentace, je pro ní tou nejlepší odměnou za každodenní práci v tréninku. V zásadě platí, že si odehrála svůj standard. Osobně jsem si v některých momentech všiml, že jí chybělo trošku více sebevědomí, které má v Porubě. Atím pádem méně střílela. Ale to je taky věc reprezentačních zkušeností, které každou podobnou akcí sbírá.
A co Pavla Poznarová, která na MS alternovala na netradiční pozici pivotmanky?
Určitě tohle zařazení limitovalo její výkonnost. Určitě to však pro ni byla obrovská zkušenost, kterou zužitkujeme už ve finále Českého poháru.
Nedělní zápas s Mostem slibuje velkou bitvu. Co od ní mohou fanoušci očekávat?
Naše motivace je jasná. Ve finále jsme potřetí, poprvé hrajeme doma a chceme konečně zvednout nad hlavy pohár. To, že se hraje v Ostravě, je samozřejmě výhoda. To nemá cenu zastírat. My jsme dvakrát v řadě hráli venku a víme, co to sebou přináší. Most je favoritem, ale my dobře víme, že se s nimi dá hrát. Ve druhém kole jsme tam smolně prohráli o gól, takže i naše mladé hráčky vědí, že i Most je k poražení.
Co udělá s oběma celky reprezentační přestávka i vánoční svátky?
Je velmi těžké v tomto svátečním období udržet holky v ideální herní formě. Těch faktorů je samozřejmě více. Poslední mistrovský zápas jsme odehráli před pěti týdny a hráčky, které byly na MS, zase dlouho s týmem netrénovaly. Ale je to pro oba celky stejné, nemá cenu nad tím přemýšlet. Kdo se s těmito věcmi dokáže lépe sladit, finále vyhraje. Já si přeju, abychom proti Mostu konečně nastoupili v nejsilnější sestavě a abychom byli po zápase všichni spokojení, že jsme pro případný úspěch udělali maximum.

(MS Deník - Aleš Uher)

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Hellstein Canis Dynaoptic Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading

MOL Liga 2022/2023

Tým Z V R P Scóre B
1.HK Slovan Duslo Šaľa151212451:39025
2.HC DAC Dunajská Streda141103403:39022
3.DHK Baník Most151014441:39121
4.MŠK Iuventa Michalovce15906428:37818
5.DHC Slavia Praha15906437:38918
6.Sokol Písek14815429:41517
7.DHK Zora Olomouc15627410:39714
8.Házená Kynžvart15618416:40213
9.DHC Plzeň15609420:44212
10.Handball club Zlín15519396:47911
11.DHC Sokol Poruba153012341:4146
12.AHT HC Tatran Stupava150114309:4641

Nejlepší střelkyně