Aktuality A-tým

Co zaznělo na tiskové konferenci? Poruba chce medaili!

10.9.2013, 15:24

S mladším, ale o to dravějším, drzejším a také zase o jeden rok zkušenějším kádrem vstupují házenkářky DHC Sokol Poruba do ročníku 2013/2014. V něm je čeká obhajoba bronzových medailí z Interligy, stříbrných z české soutěže a také účasti ve finále Českého poháru.

Optimismus klub neopustil ani po dvou porážkách v Partizánském (22:24) a Mostě (25:26). Všichni před sobotní domácí premiérou s Jindřichovým Hradcem doufají, že se vše obrátí ve stejně úspěšnou sezonu, jako byly ty předchozí. „Prohráli jsme vždy jen těsně. V tabulce jsme tak devátí, ale papírově lehčí utkání nás teprve čekají. Proto věřím, že se posuneme tam, kde patříme," řekl novinářům na úterní tiskové konferenci manažer klubu Libor Adámek.

Tým v létě opustily celkem čtyři házenkářky. Vedle mladé, ale dlouhodobě zraněné Ivety Mičiníkové a také Dominice Selucké, se klub rozhodl dál nespolupracovat s Romanou Chrenkovou a Alžbetou Tóthovou. „Romaně skončila smlouva a po poradě s trenérem jsme se rozhodli ji neobnovovat. U Alžběty Tóthové to bylo o tom, že nepředávala své zkušenosti mladým a i její výkonnost měla spíše sestupnou tendenci," vysvětlil Libor Adámek odchod zkušených a produktivních hráček. Na jejich místa přišlo především mládí.

Sázka na dravé mládí
V Porubě tak pokračují v práci, kterou započali před dvěma lety. Vychovat si vlastní házenkářky, které po odchodu z dorostu na tom budou tak, aby mohly nastupovat za A-tým. „Do týmu se zapracovávají dorostenky Adéla Bělohoubková, Tereza Chovancová či Hana Mailwaelderová. Na hostování z Karviné přišla Diana Polachová a ze Slovenska jsme získali Dianu Tomašechovou a Eva Minarčíkovou," řekl manažer, který by rád opět vybudoval kvalitní tým s výhledem dvou až tří sezón. „Raděj bych se bavil o dvou sezónách, kdy bychom chtěli mít v Ostravě nedobytnou tvrz a zároveň, aby se pravidelně vozily body také z těžkých utkání venku," doplnil.

Naopak spolufavorité Interligy sáhli po zkušených hráčkách, mnohdy reprezentantkách. „Třeba na Slovensku odpadla Nitra, jejíž šikovné hráčky odešly do Partizánského. V Česku zase Slavia, už tak silný tým, doplnily čtyři zkušené hráčky, takže kvalita bude na jejich straně. Michalovce zůstaly kompletní, podobně jako Most, který ale navíc přivedl české reprezentantky Matouškovou a Borovskou," popsal nejzajímavější přestupy v Interlize Ján Beňadik.

Místo EHF si zahrají Challenge Cup
Ostravanky tak nejdou do sezony s nějakými přehnanými ambicemi. Chtěly by v Interlize bojovat o zisk medaile, jasným cílem je postup do českého play-off. To znamená skončit mezi českými celky nejhůře čtvrtý. O tuzemském titulu se totiž letos nebude rozhodovat v nadstavbě, ale opět v divácky atraktivním play-off hraném na tři vítězné zápasy. „Nerad stanovuji cíle, to by měly dělat hráčky, ale mým přáním je postup do play-off a potom se porvat o medailové pozice. Nicméně to bude těžší než loni, což nám ukázaly první dva zápasy," je si vědom Adámek, k němuž se přidala také jedna z opor Michaela Hrbková.
„Jasným cílem by mělo být dostat se do play-off. Co bude poté, bude záležet na momentální formě a rozpoložení. Samozřejmě bychom se ale rády popraly o medaili nejcennější. To je ale daleko. Nejprve se do vyřazovací části musíme dostat," vytyčila metu česká reprezentantka, vedle které byly přítomny také Lenka Roháčková a Petra Adámková.

Zásluhou druhého místa v české lize se ani v nové sezoně Porubě nevyhne pohárová Evropa. Tentokrát se zúčastní Challenge Cupu. „Zvolili jsme tuto soutěž, která by měla být jednodušší a přijatelnější. Navíc zde sehrajeme více utkání než v EHF," zdůvodnil rozhodnutí manažer Poruby, která byla losem nasazena přímo do jarní části mezi nejlepších šestnáct družstev.

V současnosti musí ale ostravské házenkářky zajímat mezinárodní Interliga, ve které jsou na nule. „Po dvou zápasech je těžké hodnotit, protože při absenci zkušených hráček dostalo příležitost mládí. Zda je tato cesta dobrá se naplno ukáže až v následujících zápasech," zhodnotil Beňadik, podle kterého nová sezona bude zajímavější a vyrovnanější.

„Loni byla Interliga rozdělena na prvních šest a spodních šest týmů. Tentokrát by nahoře měla být trojice či čtveřice, pak střed a na konci se budou bít Písek, Jindřichův Hradec a Senec," předpovídá. K vlastnímu týmu se moc vyjadřovat nechce. „Nevím, jak bude těžké obhájit medaili. Start je těžký, ale v této soutěži může každý s kýmkoliv klopýtnout," myslí si trenér.

Tak jako každý tým, tak také porubské házenkářky budou potřebovat v domácím prostředí podporu publika. Právě pro fanoušky pak klub připravil několik akcí. „Ten, kdo si koupí permanentku, tak má možnost v jednom z předvánočních domácích utkání vyhrát 1000 Kč," uvedla marketingová manažerka DHC Sokol Poruba Denisa Prucková s tím, že termín vylosování bude oznámen v průběhu října na internetových stránkách klubu. „Připravené jsou i akce jako třeba vhazování nového merchandisingu do publika. Chystáme také kalendář, který by měl mít charitativní podtext či návštěvu nemocnic," odhalila Prucková.

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Vodotech Aqualia InBido Pod Zofinkou

MOL LIGA 2023/2024

Tým Z V R P Scóre B
1.MŠK Iuventa Michalovce111001356:26020
2.HC DAC Dunajská Streda11911380:29719
3.DHC Slavia Praha11812346:30117
4.DHK Baník Most11713353:29215
5.Házená Kynžvart11713355:31115
6.Sokol Písek11515330:34111
7.HK Slovan Duslo Šaľa11416304:3299
8.DHK Zora Olomouc11416317:3539
9.DHC Plzeň11308306:3446
10.Handball club Zlín11218266:3345
11.DHC Sokol Poruba11209284:3234
12.HK Hodonín111010257:3692

Nejlepší střelkyně