Aktuality A-tým

Deník: DHC Sokol Poruba by už příští rok měl hrát v nové hale

23.4.2013, 12:54


Tenhle článek ź Moravskoslezského deníku musel pořádně potěšit všechny fanoušky házené z Ostravy i dalekého okolí. Starosta Poruby Lumír Palyza totiž v rozhovoru potvrdil, že v Porubě by už v roce 2014 měla stát nová sportovní hala!

Zde přinášíme celý rozhovor z Moravskoslezského deníku.


Nová sportovní hala v Porubě? Trefa do černého
Na Slezské hraje fotbalový Baník, ve Vítkovicích našli ideální zázemí atleti s hokejisty Vítkovic a v Porubě budou doma házenkářky Poruby.
Úřadující české mistryně by měly už příští rok hrát zápasy mezinárodní Interligy v nové sportovní hale! „Pokud půjde vše podle plánu, tak věřím, že v druhé polovině roku 2014 by hala pro zhruba dvanáct stovek diváků mohla stát," uvedl v rozhovoru pro Deník starosta Poruby Lumír Palyza.
Kdy vlastně městský obvod začal uvažovat o výstavbě sportovní haly, která by měla patřit hlavně házenkářkám?
V Porubě jsme hledali sport, který by táhl a měl úspěchy. A to hlavně proto, že hokej měl své potíže a dopadl tak, jak dopadl. Jsme v každém případě rádi, že se házená, jako kolektivní sport, v Porubě chytila a takhle vyšplhala nahoru. DHC Sokol Poruba patří k české špičce, obhajuje zisk českého titulu, hrál evropské poháry, má v týmu několik reprezentantek. My jsme nemohli jen přihlížet, a chtěli jsme nějakým způsobem pomoci. Proto jsme se rozhodli připravit projekt výstavby nové sportovní haly. Tím prvním krokem bylo, že jsme koupili pozemky na ulici 17. listopadu poblíž Základní školy Josefa Valčíka. Nyní posuzujeme a vyhodnocujeme projektové dokumentace na výstavbu haly s kapacitou dvanáct set diváků.

Nemáte strach o využití sportovní haly?
Rozhodně ne. Všichni, kdo se v Ostravě o sport zajímáme, tak víme, že sportovních hal je ve městě velký nedostatek. My bychom chtěli v dopoledních hodinách využívat halu pro hodiny tělocviku, kde by se měla vyučovat právě házená. Podobně ostatně využíváme i další sportoviště v Porubě, jako je atletický stadion a zimní stadion. V odpoledních hodinách by bylo využití jasné a zaplnily by jej všechny házenkářské celky porubského klubu. Navíc DHC Sokol Poruba by konečně mohl hrát své mistrovské zápasy v našem městském obvodu.

Co říkáte dvěma projektům na výstavbu haly?Jak se vám osobně líbí?
Hala je posazena do rokle a projektanti si doopravdy pohráli s tím, aby stavba nerušila okolní prostředí. Vypadá to v obou případech naprosto nádherně a věřím, že se nejen ostravská házená, ale všichni sportovní fanoušci haly dočkají. Už vzhledem k tomu, že tam budou hrát hlavně ženy a dívky, tak se nemusíme bát barev a věřím, že právě díky nové sportovní hale okolí hodně ožije.

Při podobných projektech a stavbách jsou nejdůležitější finance. Jak jste na tom z tohoto pohledu?
Víme, jaké jsou naše možnosti. Můžeme jít do rozpočtu s hranicí sta milionů korun. Při prodeji majetků jsme voličům v Porubě slíbili, že peníze zpátky investujeme do budov, které vlastníme. To znamená hlavně do škol a podobných zařízení. Proto finance na stavbu máme zajištěny. Navíc statutární město Ostrava, se kterým jsme celý projekt projednávali, je připraveno s námi stavbu financovat. Stále totiž platí dohoda města a obvodů, že pokud obvod investuje do podobných projektů korunu, tak město druhou dodá.

Je jasno ohledně termínu, kdy by nová sportovní hala v Porubě mohla stát?
Naše ideální představa byla, aby na podzim roku 2014 hala stála. Ale samozřejmě nemůžeme nyní vědět, jak bude vypadat soutěž pro projektovou dokumentaci a následně třeba vyřízení stavebního povolení a podobně. Jedná se totiž o zvlášť významnou stavbu a podle novely zákona o zadávání veřejných zakázek se bude vše muset schvalovat také na městě a dalších institucích, přesně podle litery zákona. Samozřejmě očekáváme, že o stavbu bude zájem také u realizátorů projektu, takže je možné, že se může někdo odvolat a podobně. My v každém případě chceme, aby vše proběhlo hladce a třeba už nyní na podzim se mohlo začít stavět. Věřím, že v druhé polovině roku 2014 by hala mohla stát.

Házenkářky dělají Porubě doopravdy velkou reklamu. Cítíte to stejně?
To, že se díky házenkářkám začala Poruba objevovat ve sportovním zpravodajství, je naprosto famózní a fantastické. Spojení házená Poruba prostě funguje. Já když někam přijdu a představím obvod, který zastupuji, tak mi lidé říkají: Jo, u vás hrajete ženskou házenou. To je strašně fajn a musím i jako velký sportovní fanoušek přiznat, že je to příjemná záležitost.

I proto chcete ženskou házenou v Porubě ještě více podpořit?
Jsme přesvědčeni, že se nejedná o jednoúčelovou investici. Samozřejmě že nikdo nemůže vědět a tušit, co se ve sportu může s jakýmkoliv klubem přihodit. Když vzpomenu, jako bývalý basketbalista, celek Nového Jičína, který zanikl. Já ale věřím, že Porubu nic podobného nepotká. Líbí se nám jejich systém výchovy mládeže, takže něco podobného neočekávám. Navíc hala mohou v případě potřeby a zájmu samozřejmě využívána i pro další míčové sporty.

Jaké kroky vás v nejbližší době čekají?
Nyní jsme před podpisem memoranda mezi městským obvodem, městem, základní školou, Sokolem Poruba a DHC Sokol Poruba o společném projektu na výchovu mládeže. Ta vize je taková, že ve škole sousedící se sportovní halou bude součástí výuky právě házená.
(Aleš Uher - Deník)

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Vodotech Aqualia InBido Pod Zofinkou

MOL LIGA 2023/2024

Tým Z V R P Scóre B
1.MŠK Iuventa Michalovce111001356:26020
2.HC DAC Dunajská Streda11911380:29719
3.DHC Slavia Praha11812346:30117
4.DHK Baník Most11713353:29215
5.Házená Kynžvart11713355:31115
6.Sokol Písek11515330:34111
7.HK Slovan Duslo Šaľa11416304:3299
8.DHK Zora Olomouc11416317:3539
9.DHC Plzeň11308306:3446
10.Handball club Zlín11218266:3345
11.DHC Sokol Poruba11209284:3234
12.HK Hodonín111010257:3692

Nejlepší střelkyně