Aktuality A-tým

Jak viděl podzim kouč DHC Sokol Poruba Ján Beňadik?

29.11.2012, 15:06


Házenkářky DHC Sokol Poruba vedou po deseti odehraných kolech mezinárodní Interligu, což jen potvrzuje výborný vstup úřadujícího českého mistra do nové sezony. Jak viděl podzimní část kouč Ján Beňadik?

Poruba se vyhřívá v čele mezinárodní Interligy. Jak jste spokojený s první polovinou soutěže?
Musím říct, že co se týče postavení v tabulce, spokojeni jsme. Po deseti kolech vedeme Interligu, odehráli jsme dva velmi dobré zápasy se špičkovým ruským klubem z Astrachaně, která mimochodem suverénně prošla do další fáze EHF Cupu přes maďarský celek Siofoku.

Myslíte si, že Astrachaň může jít ještě dále. Určitě jste sílu dalšího soupeře zjišťoval?
Mě samozřejmě zajímalo, jak dvojzápas se Siofokem dopadne. A stejně na tom byly i holky z týmu i pro ně byla pohárová účast nejen velkou zkušeností, ale také velkým zážitkem. V dalším kole vyzve Astrachaň srbský celek Kragujevac a i tady bych si ještě vsadil spíše na Astrachaň.

Když se vrátíme k Interlize, tak jste prohráli jen utkání na palubovce Slávie. Vidíte proti loňské sezoně velký pokrok, že tým zatím neztrácí zbytečně body.
Výsledek a hra v utkání na Slávií nás všechny mrzela, ale je třeba také sportovně uznat kvality soupeře. Nám přišly do týmu tři nové spojky a v tomto střetnutí byla znát nesehranost. Je ale hodně pozitivní, že tým na porážku dokázal zareagovat, prostě se z ní poučit a hned vzápětí udělal vítěznou šňůru.. To je proti minulé sezoně velký posun. Když to srovnám s loňskem, tak současná výkonnost odpovídá formě ze závěru sezony, kdy jsme vybojovali mistrovský titul. Jako trenéra mě samozřejmě taky těší, že tým je schopný se nadále zlepšovat. Před námi je ještě hodně práce.

V úvodu sezony jste se pár zápasů herně hledali. Kdy nastal zlom?
Důležité momenty byly dva. Družstvo potřebovalo odehrát pár mistrovských zápasů, abychom věděli, jak hráčky reagují pod tlakem na jednotlivé herní situace a my mohli pracovat na jejich odstranění. Za daleko podstatnější se ukázal druhý moment, že reprezentantky z našeho týmu v úvodu sezony absolvovaly dvě akce v krátkém sledu. Jasně se ukázalo, že nejsou mentálně připravené současně si plnit povinnosti v klubu i reprezentaci. Z toho pohledu nejsou nachystané na několik vrcholů během jedné sezony. Najednou hledají úlevy, které prostě nemůžu a ani nebudu trpět. Jistě, beru, že nemají zkušenosti hrát v Interlize, v EHF Cupu a ještě v reprezentaci na vrcholných akcích. Ale každá hráčka si uvědomit, že pokud chce hrát v klubu, který investoval nemalé finanční prostředky do účasti v evropském poháru, a ještě třeba v národním celku, musí tomu všechno obětovat. Musí být tak schopná plnit si své povinnosti na sto procent, jak v reprezentaci, tak v klubu. Pokud se s tím někdo neztotožní, tak musí přehodnotit své sportovní ambice, co ve sportu chce dokázat.

Poruba má v širším kádru reprezentace hned několik hráček.
Jako klubového kouče mě zajímá reprezentace z pohledu toho, že tam holky získávají velmi cenné mezinárodní zkušenosti, které pak zúročí v klubu. Je ale nepřípustné, aby to vypadalo tak, že klub v nadsázce slouží jako regenerační prostředek mezi dvěma reprezentačními srazy. Narážím na to i proto, že zlom nastal právě ve chvíli, kdy jsme si sedli a vyjasnili klubové povinnosti. Hned vzápětí jsme se začali detailně a odpovědně připravovat na souboj s Astrachaní. A právě v něm se tým nastartoval a dostal, jak se říká, na vítěznou vlnu. Věřím, že se na ní vrátíme i po skončení ME, kde budeme mít v ideálním případě čtyři hráčky. Samozřejmě jim držíme všichni palce a přejeme si, aby český celek dopadl, co možná nejlépe. Ono je třeba zdůraznit, že holky tam budou reprezentovat nejen Česko, ale také DHC Sokol Poruba.

Jak jste spokojený s letními posilami a jejich začleněním do týmu?
Začnu u Ivety Mičiníkové, která k nám přišla ve velmi problematickém zdravotním stavu, o kterém jsme ale věděli. V první fázi bylo naším cílem to, abychom zapracovali na její fyzické kondici, abychom ji mohli postupně nasazovat do zápasů. To se nám myslím podařilo. Měla dobré momenty a věřím, že časem bude pro tým stále platnější. Nyní máme před sebou tři týdny, kdy absolvuje mnoho individuálních tréninků, kde může na sobě, nejen ona, ale i ostatní hráčky, hodně zapracovat.

Pavla Poznarová po slabším úvodu potvrdila své kvality. Souhlasíte?
Přesně tak. V úvodu se trochu hledala, ale bylo to dáno i tím, že přišla ze Zlína, kde byla vůdčí osobností a největší hvězdou celku. U nás v Porubě se snažíme sílu rozložit na všechny hráčky, které jsou v dané chvíli na palubovce. Pavla se s tím sžila bez problému a všechny úkoly, které v týmu má, zatím plní velmi dobře.

Trefou do černého bylo angažování Lucie Uhrákové, která se během několika zápasů stala hvězdou celé Interligy.
Při vší úctě ke všem hráčkám, které během léta do Interligy ze zahraničí přišli, tak Lucie je svou herní kvalitou, zkušenostmi i přínosem pro tým o třídu převýšila. Může hrát na pivotui i střední spojce. Naší hře dává tvář, pro zbytek týmu je její přehled a klid hodně důležitý, což se ukázalo třeba v zápase s Michalovcemi, kdy se v závěru utkání zranila. Z pohledu organizace hry v útočné i obranné fázi je naší klíčovou hráčkou.

Ve středu 19. prosince čeká Porubu v domácím prostředí semifinále českého poháru s Mostem. Loni tým došel až do finále, jak to vidíte s ambicemi týmu nyní?
Všichni jsme strašně rádi, že hrajeme semifinále doma. Tím jsou dané naše ambice, že chceme postoupit do finále. Další obrovskou motivací je, že podle rozpisu Českého poháru, by právě vítěz tohoto utkání měl hostit 29. prosince i finále! Já si jen přeju, abychom byli kompletní a zápas si užili. Loni holky pohárové zápasy úplně pohltily a já věřím, že nyní k tomu přistoupí úplně stejně.

Je možné, že by došlo ještě před lednovým pokračováním Interligy k obměně v kádru?
Tuhle otázku bych nechal otevřenou. Ale přiznávám, že sledujeme více mladých hráček, které by mohly vhodně doplnit náš současný tým.

Kdo si to rozdá o prvenství v Interlize, je to už jasné?
Já si rozhodně nemyslím, že by bylo v Interlize něco rozhodnuté. Stále si myslím, že Michalovce budou ve hře o konečné prvenství až do konce. Pro mě osobně je černým koněm soutěže i Slavie, která má výborně složené družstvo. Samozřejmě, že věřím, že do konečného pořadí promluvíme i my. A to zcela zásadně!

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Vodotech Aqualia InBido Pod Zofinkou

MOL LIGA 2023/2024

Tým Z V R P Scóre B
1.MŠK Iuventa Michalovce111001356:26020
2.HC DAC Dunajská Streda11911380:29719
3.DHC Slavia Praha11812346:30117
4.DHK Baník Most11713353:29215
5.Házená Kynžvart11713355:31115
6.Sokol Písek11515330:34111
7.HK Slovan Duslo Šaľa11416304:3299
8.DHK Zora Olomouc11416317:3539
9.DHC Plzeň11308306:3446
10.Handball club Zlín11218266:3345
11.DHC Sokol Poruba11209284:3234
12.HK Hodonín111010257:3692

Nejlepší střelkyně