Aktuality A-tým

"Těším se, Poruba je pro mě nový impuls."

21.5.2020, 11:47

Po zveřejnění jména nového hlavního trenéra jsme Iva malinko vyzpovídali.

Kdo Iva nezná, jedná se o kopřivnického rodáka, jehož hráčská, resp. brankářská kariéra a pak i ta trenérská, je spojena převážně s kopřivnickou házenou. Jako trenér začínal u žáků, postupně se přes asistenta týmu mužů dostal až k postu hlavního trenéra extraligového družstva KH Kopřivnice. To vedl šest let, pak působil dva roky v Litovli a letošní nedokončenou sezónu trénoval SKKP Brno.

 

Tímto se Ivo nabízí první otázka. Proč Poruba a ženy? Pro mnohé určitě překvapivé rozhodnutí.

Vezmu to malinko zeširoka. Nejprve jsem se po zralé úvaze rozhodl ukončit spolupráci v Brně. Mimo jiné mě unavovalo neustálé cestování, tři roky jsem trávil na cestách (Litovel, Brno) a chtěl jsem zase někam blíž domovu. Nějaké nabídky přicházely, zvažoval jsem je a do toho zavolali z Poruby. I když jsem se moc o ženskou složku nezajímal, znám osobně většinu trenérů v Porubě a jejich nabídka spolupráce mě velmi zaujala. Koncepční práce s mládeží, jasná vize, jméno, stabilita a historie klubu, a jak už jsem se zmínil, trenéři, které znám a se kterými jsem si lidsky blízký. To rozhodlo.

 

Není běžným zvykem, že trenér mužů přejde po tolika letech k ženskému týmu. To tě tato změna neodrazovala?

(Úsměv)

Až po rozhovoru se zástupci vedení Poruby a vyjasnění podrobností případné spolupráce, jsem si teprve řekl „A sakra, baby!" Ale ani na chvilku jsem nezaváhal, po těch letech u mužů to beru jako nový impuls, těším se. Myslím, že ženám trochu rozumím, mám dvě už dospělé dcery. Také mi asi osud přihrál skvělého mentora, v Brně jsem teď často sedával po tréninku s basketbalovým trenérem Dušanem Medveckým, se kterým se osobně znám, a který před rokem, stejně jako já teď, převzal po dlouholeté trenérské kariéře u mužů basketbalistky KP Brno. Poslouchal jsem bedlivě, tak snad mě nic nepřekvapí.

 

 

S týmem už proběhlo první seznámení, jaké jsou tvé dojmy z tréninků a z týmu celkově?

Když jsme si s Porubou „plácli", zhlédl jsem některá utkání a byl jsem velmi mile překvapen. Tým je relativně mladý, perspektivní, ale na podrobnější hodnocení je ještě brzy. Od prvních tréninků vnímám drobné rozdíly mezi mužskou a ženskou házenou, ale určitě pozitivně. Po dvouměsíční pauze mají holky velkou chuť do práce. Tréninkovou morálku mají skvělou, rychle vnímají pokyny a na trénincích je i veselo, to je také důležité. Mé občasné oslovení „borci" nebo „hoši" řeší hráčky s úsměvem.

 

 

Jaká je zatím spolupráce s realizačním týmem?

Svou asistentku Alenu Humlovou znám osobně už dlouho a na spolupráci s ní se moc těším. Vnese do realizačního týmu důležitý ženský element, je odborník na svém místě a má bohaté zkušenosti i jako hráčka. Důležité budou pro mě i její kontakty v ženské házené a určitě mě trenérsky obohatí. Z ostatních členů realizačního týmu jsem se blíže seznámil zatím jen s kondičním trenérem Martinem Horylem, je to člověk na svém místě a hned jsme si sedli názorově na kondiční přípravu. S dalšími členy realizačního týmu se znám letmo nebo vůbec, ale dal jsem na názor klubu a hráček a těším se na spolupráci.

 

Jaké jsou cíle do nové sezóny? Bude Poruba hrát evropské poháry?

Vše se bude samozřejmě odvíjet od situace kolem Covid 19. Pokud bude vše v pořádku a budeme všichni zdraví, určitě chceme udržet pozice v MOL lize, které si Poruba v posledních letech stabilně drží. Kádr je dostatečně široký, doznal jen drobné změny a budeme do něj postupně zapracovávat mladé hráčky.

Ohledně účasti v evropských pohárech bych otázku přenechal na vedení. Určitě hrát evropské poháry je pro každý tým čest a mezinárodní konfrontace je pro hráčky důležitá. Přednost bude mít v dnešní době především stabilizace herní a také finanční. Podle mě bychom si mohli dát rok pauzu, ale uvidíme.

 

 

 

Jaký chceš týmu vtisknout styl hry? Přineseš do herního projevu nějaké mužské prvky?

Nedělil bych striktně házenou na mužskou a ženskou. Rozdílné jsou jen některé prvky, agresivita, činnost 1:1 apod. Všichni trenéři, kteří v Porubě přede mnou působili, jsou odborníci a odvedli dobrou práci. Tým má své kvality, nechci nějak zásadně měnit styl hry. Shodneme se určitě na tom, že moderní házená je rychlá, vychází ze zajištěné a důrazné obrany, kterou je Poruba známá a vzadu ji jistí také výborné brankářky. Chtěl bych, aby náš tým měl svůj styl a jednoduchou linku, se kterými bude držet otěže utkání a rozhodovat je.

 

 

V rozhovoru s Honzou Zezulčíkem jsme již zmínili přípravu na novou sezónu. Můžeš prosím ještě toto téma více rozvést?

Jak už zmínil Honza, květen odtrénujeme a zakončíme ho teambuildingem. Sejdeme se pak všichni na začátku července. Nebude samozřejmě chybět kondiční blok, ale míče zařadíme do přípravy od počátku. Musíme složení přípravy přizpůsobit srpnovému Final4. Před většími turnaji dáme přednost přípravným utkáním. Podrobnosti, včetně soustředění jsou zatím v řešení.

 

Zmínili jsme, že v srpnu čeká Porubu Final4 Českého poháru a hned první ostré utkání sezóny s ambiciózním Mostem. Bude se tým na toto utkání, resp. na dvě utkání Českého poháru nějak speciálně připravovat?

Jedná se o velmi netradiční úvod sezóny, začínat ve Final4. Ale je to logické vyústění situace, která nastala. Most je silný soupeř, půjdeme do obou utkání naplno, nemáme co ztratit. Pokud utkání herně zvládneme, bude to před začátkem MOL ligy pro tým důležité zvednutí si sebevědomí.

 

 

Děkujeme a přejeme, ať se ti v Porubě daří.

 

 

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Hellstein Canis Dynaoptic Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Nymwag

PLAY OUT 2023

Tým Z V R P Scóre B
1.Házená Kynžvart6411172:13828
2.DHC Plzeň6411162:17525
3.Handball club Zlín6204161:16917
4.DHC Sokol Poruba6204142:15510

Nejlepší střelkyně