Aktuality A-tým

V OSMIFINÁLE CHALLENGE CUPU DOSTALY HÁZENKÁŘKY SOKOLA PORUBA LEKCI OD GRANOLLERS

2.2.2020, 16:14

Běžela 8.minuta úvodního pohárového utkání a domácí Mýlková nádhernou přihrávkou přes půl hřiště našla pivotku Zemanovičovou,která zvyšovala vedení Poruby na 7:4. V tu chvíli nadšeně aplaudující diváci v zaplněné ostravské hale Sareza věřili v další výborné představení porubských mladých pušek pod taktovkou zkušené kapitánky Mýlkové. Netušili ovšem,že tímto okamžikem veškeré potěšení ze hry domácích končí. Naopak od této chvíle už po zbytek utkání v rukou pevně držely otěže a vývoj zápasu soupeřky z Granollers. Nutno podotknout,že za výrazného přispění Sokolek,které začaly v útoku kupit jednu technickou chybu za druhou a nemohly se spolehnout ani na svou tradičně dobrou obranu. Granollers,hrající ligu aktuálních vicemistryň světa,začalo potvrzovat svou očekávanou kvalitu i díky změně na vysunutou obranu. Navíc v útoku začalo předvádět pestrou hru opírající se o rychlou hru spojek,jejich výbornou souhru s robustní pivotkou Gasama Cissokho i výborné dohrávky do křídel. Své kvality dokazovaly legionářky v čele s dirigentkou hry soupeřek Brazilkou Guariero,Bulharkou Sarandeva,Lepere z Francie a přidaly se také střelecky disponované Španělky Vegue I Pena a Gonzáles Sanchéz. Po čtvrthodině hry otočily soupeřky domácích šestibrankovou šňůrou skóre na 7:10. Poruba ještě jednou dokázala na nepříznivý vývoj utkání reagovat. Pomohlo k tomu několik zablokovaných střel v obraně,Mučková chytila 7m hod a v útoku se prosazovala dobře hrající Polášková. Ve 22. minutě tak šly opět do vedení 12:11 domácí,naneštěstí už v zápase naposledy. Koncovka prvního poločasu vyšla mnohem lépe Granollers a domácí odcházely do šaten s tříbrankovým mankem za stavu 14:17. Přesto byli ostravští fanoušci házené potěšeni zážitkem ze zajímavé pohárové konfrontace,která měla výbornou atmosféru i náboj,a věřili ve vyrovnaný duel po půli pokud se Sokolky vyvarují velkého množství zbytečných technických chyb a zlepší obranu. Bohužel druhý poločas porubským házenkářkám nevyšel vůbec. Absolutně selhaly především v útočné fázi. Za úvodních 14 minut druhého poločasu skórovaly pouze dvakrát a skóre tak narostlo ve 44.minutě na nelichotivých 16:27 v neprospěch domácích. Naopak Granollers využívalo neomylně špatné porubské hry a strojově navyšovalo svůj náskok,především díky pivotce Gasama Cissokho,která dělala domácí obraně obrovské problémy a pokud neskórovala,tak byla zastavena fauly oceněnými sedmimetrovými hody. Domácí hráčky se nedokázaly vyrovnat s vysunutou obranou soupeřek,pokračovaly v laciných ztrátách míče a navíc předvedly ve druhé půli doslova festival zahozených vyložených příležitostí ke skórování. Zlomená Poruba tak nakonec dokázala po přestávce vsítit pouze 5 branek a v pohodě hrající Granollers dovedlo utkání k jednoznačné výhře v poměru 19:32. O postupujícím týmu do čtvrtfinále je tak de facto rozhodnuto. Španělský celek z Katalánska,byť je v pohárové Evropě nováčkem,ukázal v Ostravě svou kvalitu a potvrdil své neskrývané ambice zaznamenat v letošním ročníku Challenge cupu výrazný úspěch. Odveta se hraje příští neděli ve Španělsku.

 

DHC Sokol Poruba~KH-7 BM. Granollers 19:32(14:17)
7m hody: 2/2~8/7
2min tresty: 4~3
žluté karty: 3~2
rozhodčí: Kulovič,Skeljič(Bosna a Hercegovina)
delegát: Ivanovič(Srbsko)
Poruba:
Krebs,Mučková-Polášková 8/2,Desortová 2, Konečná 2, Šmídáková 2, Zemanovičová 2, Mýlková 1, Baumbachová 1, Maiwaelderová 1, Smetková,Prašivková,Andrýsková,Farářová, Dybalová,Kučerová trenér:Daniš
Granollers:
Wiggins Sancho,Mera Olivera-Gonzáles Sánchez 7/4, Vegue I Pena 6/2, Gasama Cissokho 5, Guariero 4,Sarandeva 4, Lepere 3/1, Torras Parera 2, Vila Pujol 1, Monteiro Da Silva,Ben Chayhab, Capdevila Barbany,Prelchi Gallego
trenér: Cuesta Cuadradas

 

Dušan Daniš (trenér Poruby):
Gratuluji soupeři k vítězství i předvedenému výkonu. Granollers potvrdilo svou pověst velmi kvalitního týmu a rozhodlo o svém postupu už dnes. My jsme měli hodně dobrý nástup do zápasu,děvčata se na utkání velmi těšila a až do toho stavu 7:4 hrála s nadšením.Bohužel potom jakoby se toho děvčata trošku zalekla,v útoku jsme udělali 4 hrubé chyby za sebou v podobě úplně zbytečných ztrát míče a dostali jsme tím soupeře zpátky do sedla. S technickými chybami jsme pak měli problém po celý zápas a to si na takové úrovni nemůžeme dovolit. Soupeř to nemilosrdně trestal. Granollers umí výborně využívat parametrů svého pivota,my jsme to věděli a snažili se na souhru spojek s pivotem připravit,ale v zápase se nám to dařilo ubránit jen na počátku. Soupeř navíc hraje v útoku neustále v pohybu,spojky jsou velmi dobré ve hře jedna na jednu,umí střílet i z devíti metrů a k tomu předváděl i hezké kombinace s uvolněním křídel. Holky jsou zvyklé z Interligy,že se mohou spoléhat na svou dobrou obranu,ale začaly cítit,že dnes to v tomto směru bude o hodně složitější. V útoku jsme se během prvního poločasu dokázali celkem prosadit,velmi dobře hrála Sisa Polášková a sráželi nás pouze zmiňované technické chyby. Druhý poločas se mi hodnotí logicky mnohem hůře. Úplně jsme zaspali už jeho úvod. Velký problém nám dělala vysunutá obrana Španělek a právě v tomto ohledu se naplno projevila pořád velmi malá zkušenost našich mladých hráček,které si s tím nedokázaly poradit.K Poláškové se výkonem(až na brankářky) žádná z děvčat nepřidala. Řekl bych,že většina našich hráček bohužel podala výkon hodně pod svými možnostmi.Navíc jak víte,trápí nás problémy se zraněními. Hodně to bylo vidět na Elišce Desortové,která hrála poprvé po nucené pauze. Andrýsková byla dnes sice už na lavičce,ale bylo jasné,že ještě nemůže nastoupit. Takže výsledkem toho bylo naše trápení po přestávce,padla na nás deka a o proměňování našich vyložených brankových šancí raději nemluvit,ve druhém poločase jsme jich zahodili více než deset. Pokud se mě ptáte na srovnání úrovně dnešního soupeře s naší konkurencí v MOL lize,odpovím stručně. Je to nesrovnatelné, jiný level. Dokázali jsme v letošní sezóně doma porazit Most,teď v lednu jsme i bez 4 důležitých hráček porazili Michalovce,suveréna posledních interligových ročníků. Tady to je ovšem jiná házená. Rád bych ale zakončil dnešní hodnocení pozitivně. Je moc dobře,že Poruba startuje v evropských pohárech. Pouze tato mezinárodní konfrontace přinese našim mladým hráčkám větší zkušenosti a může je posouvat výkonnostně nahoru. Mohli jsme dnes porovnat například hru naší,dnes už stabilní reprezentantky,Míši Konečné na pivotu s Gasama Cissokho,které těsně unikla nominace a tím i stříbrná medaile z prosincového Mistrovství světa. To bylo poučné. Už za týden nás čeká další potřebná zkušenost ve Španělsku a věřím,že odvetu zvládneme lépe než dnešní zápas.

 

Silvie Polášková (Poruba):
Myslím,že jsme se dnes porazily hlavně samy. Přitom jsme dobře zvládly začátek zápasu ačkoli s tím míváme někdy problém a přišlo mi,že můžeme uspět,že je to hratelné.Předvedly jsme ale bohužel kolaps v útoku během druhého poločasu. Dát jenom 5 branek za poločas je tristní a s tím nemůžete uhrát slušný výsledek. Sráželo nás také příšerné množství zbytečných technických chyb a ztrát míče. Granollers nám celý zápas dělalo problém dobrou hrou spojek s pivotem a vůbec jsme si neporadily ani s jejich vysunutou obranou. Hodně nás mrzí,že jsme dnes nepodaly lepší výkon už kvůli našim fantastickým fanouškům,kteří byli supr a děkujeme jim za podporu. Samozřejmě,že pro náš tým jsou tyto pohárové zápasy skvělá zkušenost. Přiznám se,že jsem hodně zvědavá na náš výkon v odvetě. Snad najdeme recept na obranu soupeřek a nebudeme dělat tolik chyb. Určitě máme na to hrát mnohem lepší házenou a přivézt ze Španělska i dost lepší výsledek než dnes.

 

Robert Cuesta Cuadradas (trenér Granollers):
Jsem maximálně spokojený s výkonem celého mého týmu a pochopitelně i s výborným výsledkem. Sokol Poruba je dobrý tým a především na začátku utkání to bylo znát. Vstoupili jsme do zápasu se zasunutou obranou,ale museli jsme brzy reagovat na dobrou hru Poruby a změnit obranný systém,což se nám vyplatilo. Během utkání nás podržela také brankářka. Jsem spokojený s tempem naší hry a líbila se mi také kulisa a celková atmosféra zápasu. Náš klub se poprvé probojoval do evropských pohárových soutěží a bereme náš start velmi vážně. Rádi bychom v Challenge cupu došli co nejdále.

 

Giulia Guariero (Granollers):
Z výkonu,který jsme v Ostravě předvedly mám velkou radost. Máme nakročeno po Minsku vyřadit i dalšího kvalitního soupeře,který už před časem dokázal postoupit až do semifinále Challenge cupu. Byla to moje první zkušenost s českou házenou a bylo to zajímavé. Pro náš klub je skvělé startovat v pohárové Evropě. Jsme spokojené s dnešním výkonem a do Granollers vezeme výborný výsledek.

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Hellstein Canis Dynaoptic Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené

MOL Liga 2022/2023

Tým Z V R P Scóre B
1.HK Slovan Duslo Šaľa10901320:27218
2.DHK Baník Most10811293:23717
3.DHC Slavia Praha10802310:24216
4.HC DAC Dunajská Streda10703278:22114
5.MŠK Iuventa Michalovce10604285:23712
6.Sokol Písek10514270:27511
7.Házená Kynžvart10415289:2659
8.DHK Zora Olomouc10316263:2737
9.DHC Plzeň9306237:2666
10.Handball club Zlín9216230:3025
11.DHC Sokol Poruba10109231:2942
12.AHT HC Tatran Stupava10019223:3211

Nejlepší střelkyně