Aktuality A-tým

Maiwaelderová: Události ve FNO se mě hodně dotkly

12.12.2019, 14:38

V závěru minulého týdne házenkářky Poruby poprvé v sezoně doma nebodovaly. Při porážce se Zlínem nepomohly ani tři branky křídelnice Hany Maiwaelderové. „Přitom vstup byl velmi dobrý, brzy jsme vedly 4:0," posteskla si šestadvacetiletá hráčka, které se osobně dotkla i další - daleko vážnější - událost uplynulých dní.

Tou byla bezpochyby úterní střelba na traumatologickém oddělení Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), kde Maiwaelderová pracuje na marketingovém oddělení. Informace o útoku ji zastihly brzy ráno právě cestou do práce. „Samozřejmě se mě to hodně dotklo, protože každý, kdo v nemocnici pracuje, ví, kde ta čekárna je, všichni tam i chodíme, a to, co se tady v ten den celkově dělo, bylo hrozné," vylíčila. „Od rána do večera se pak řešilo mnoho věcí... Šílené. Nebyl to příjemný den a nikomu bych to nepřála, protože celá nemocnice tím byla otřesena a pořád ještě je. Ještě to doznívá, spousta lidí si teprve teď uvědomuje, co se stalo," připustila Hana Maiwaelderová.

Strach podle svých slov nemá, nejen ona se tak jala nastalou situaci řešit, aby byla uctěna památka obětí a pomohlo se pozůstalým. „Proto jsme v nemocnici zorganizovali zádušní mši, která měla být původně adventní, i díky panu biskupovi a dalším lidem se to ale přesunulo z kaple do vestibulu, vytvořil se transparentní sbírkový účet na podporu, takže se to teď snažíme zpropagovat," uvedla Maiwaelderová s tím, že bokem nezůstane ani házená.

„Proti Olomouci nastoupíme s černými páskami na rukou a bude se držet minuta ticha. Holky s tím samozřejmě souhlasily, přizpůsobené tomu budou i další věci. Chci, aby se památka uctila už jen proto, že sama jsem toho určitou součástí a trochu se mě to dotýká," přiblížila hráčka.

V porovnání s výše popsaným je nedělní prohra se Zlínem (24:25) malicherností. Přesto ale ani ta není zkušené hráčce jedno. Zvlášť když to v prvních minutách vypadalo na snadnou jízdu Poruby. „Bylo jasné, že tak lehce jako na začátku, to nepůjde po celý zápas. To se potvrdilo, když se to trochu ve hře a pak i ve skóre srovnalo, až jsme nakonec vypadly úplně," přiznala Maiwaelderová.

„V poločase jsme na tom nebyly dobře, prohrávaly jsme o čtyři branky, ale začátek druhé půle byl ještě horší. Pozitivní bylo, že jsme se trochu zvedly, ztrátu jsme stahovaly, ale nestačilo to. Celkově to bylo špatné z naší strany, od brankářek, přes obranu až po útok. Nefungovala produktivita střelby, prostě jsme nepředvedly to, co jsme měly," dodala.

Že by Poruba soupeře, který do té doby nasbíral o plných osm bodů méně, podcenila, si nemyslí. „Možná jsme měly v hlavách to rychlé vedení. Každopádně - a to nechci na to porážku a výkon svádět - máme dost zraněných hráček, takže některé zaskakovaly na postech, na nichž obvykle nehrají. Navíc hrály i holky, které stále byly nemocné," poukázala Maiwaelderová na další fakt.

„Na druhé straně kdyby nám v závěru docházely síly a prohrály bychom, tak by se to dalo omluvit, jenže my jsme byly pozadu už v prvním poločase. Jedním z důvodů byla i špatná koncentrace, nastavení hlav na zápas, nedokázaly jsme na hřišti patřičně reagovat na určité situace a ze všeho pramenily chyby i spousta neproměněných šancí," pokračovala s tím, že souhlasí i s trenérem, který po utkání zkritizoval tréninkovou morálku svého družstva.

„Na to nemáme co říct, protože víme, že je to pravda. Vždyť abych trénink byl plnohodnotný a my si mohly i zahrát proti sobě, tak nás musely doplňovat dorostenky. V podstatě i holky, které s námi vůbec nehrají. Zase je pravdou, že některé léčily své zdravotní neduhy a mnohé přišly až na zápas. Těžko říct, jak se nemoc dala nebo nedala ovlivnit. Musíme se s tím umět vypořádat," doplnila.

Nejen z důvodu úterního incidentu ve FNO by byla ráda, aby Poruba nedělní bitvu zvládla. „Je to jednoznačně důležitý zápas, ve kterém máme opět výhodu domácího prostředí. Olomouc je kvalitní soupeř, má dobré výsledky, ale doufám, že se dáváme dohromady, že Zlín už hodíme za hlavu a budeme cílit na to, abychom to zvládly. Máme na to," uzavřela Hana Maiwaelderová.

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma Hellstein Canis Dynaoptic Genetrix JS Property Invest ALVI CZ a.s. Národní sportovní agentura Český svaz házené Seyfor G&E Trading Nymwag

PLAY OUT 2023

Tým Z V R P Scóre B
1.Házená Kynžvart6411172:13828
2.DHC Plzeň6411162:17525
3.Handball club Zlín6204161:16917
4.DHC Sokol Poruba6204142:15510

Nejlepší střelkyně