Fantazie! DHC Sokol Poruba slaví zisk titulu. Po čtrnácti letech

20.5.2012, 21:25

Házenkářky DHC Sokolu Poruba do dokázaly a v neděli vybojovaly český titul. Z trůnu po dvouletém kralování sesadily Veselí nad Moravou, které ve čtvrtém finálovém souboji doma porazily po prodloužení 25:24 a celou sérii vyhrály 3:1 na zápasy. Ostravský klub slaví zlato po čtrnáctiletém čekání, jako nástupnický celek navázal na triumfy LR Cosmetic Ostrava z let 1997 a 1998.

Svěřenkyně trenéra Jána Beňadika vybojovaly třetí vítězství v sérii po velkém dramatu, kdy se prakticky celý zápas skóre přelévalo z jedné strany na druhou. Velké drama vrcholilo v závěru normální hrací doby, kdy brankářky Doláková a Černá pět minut neinkasovaly branky.

V prodloužení rozhodla lepší fyzická kondice ostravského celku, kdy byla zátěž opět rzoložena prakticky na všechny hráčky širšího kádru. V prdloužení se dostala Poruba do vedení 24:21 a náskok udržela až do konce.Ostravské házenkářky tak daly nádherný dárek manažerovi klubu Liboru Adámkovi, který v neděli oslavil šestačtyřicáté narozeniny. "Moc jsme to chtěly už kvůli našemu manažerovi dneska uhrát. Snad je na nás hrdý," smála se šťastná házenkářka Alžbeta Tóthová.

Finále play off házenkářské interligy žen - 4. zápas:

DHC Sokol Poruba - HC Britterm Veselí n.M. 25:24 po prodloužení (11:12, 20:20). Konečný stav série: 3:1.

Už od samého začátku bylo utkání nesmírně vyrovnané. Mírně navrch měli hosté z Veselí, kteří potřebovali nutně zvítězit, aby se dočkali rozhodujícího pátého zápasu na domácí palubovce. V prvních minutách šlo všechno podle jejich plánu. Britterm vedl o tři branky, ale Poruba začala ztrátu postupně stahovat. Domácí házenkářky se dostaly poprvé do vedení v sedmnácté minutě - 7:6.

Na konci prvních třiceti minut byly ovšem o jeden gól napřed hráčky hostů - Sokol Poruba prohrával 11:12. Ve druhé půli připravily oba týmy naprosto narvané hale Sarezy infarktové okamžiky. Lépe začali hosté. Poté ale Sokol náskok Veselí smazal a obě družstva se střídala ve vedení. I přes závěrečný nápor Veselí byl stav po šedesáti minutách nerozhodný 20:20 a na oba týmy čekalo prodloužení hrané na dvakrát pět minut.

V úvodu nastavení dostala Porubu do vedení Michaela Hrbková svým přesně zahraným sedmimetrovým hodem. Od této chvíle se domácí hráčky dostaly na koně a Veselí nemělo šanci. V závěru prodloužení se sice tým hostů v čele s nejzkušenější brankářkou ligy Lenkou Černou napnul k poslední snaze o vyrovnání. Výsledek 25:24 pro DHC Sokol Poruba ale znamenal jednu jedinou věc. Ostravské házenkářky po úžasném výkonu slaví svůj velký triumf v play off a po zisku čtvrtého místa v Interlize se radují z českého titulu.
Branky: Tóthová 5, Hrbková 4/2, Vítková 4, Chrenková 3, Marčíková 3, Mrózková 2, Selucká 2, Adámková 1, Rechtorisová 1 - Fleková 7/2, Drotárová 6, Rajnohová 5, Chmelařová 3, Súkenníková 2, Tomečková 1.

Rozhodčí: Brunovský, Čanda. Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/2. Diváci: 310.
Sled branek: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5, 4:5, 4:6, 7:6, 7:7, 8:7, 8:10, 10:10, 10:11, 11:11, 11:13, 14:13, 14:15, 15:15, 15:16, 17:16, 17:18, 18:18, 18:19, 19:19, 19:20, 23:20, 23:21, 25:21, 25:24
Poruba: Roháčková, Doláková, Bártová - Osinová, Mýlková, Lešková, Chrenková, Tóthová, Hrbková, Adámková, Rechtorisová, Marčíková, Mrózková, Revajová, Vítková, Selucká.
Veselí n.M.: Černá, Benedíková, Zvoničová - Rajnohová, Kratochvílová, Drotárová, Jandásková, Vinyatynska, Tomečková, Chmelařová, Fleková, Kočí, Súkenníková.

Hlasy trenérů
Peter Sabadka (Veselí n.M.):
„Hrála se dobrá házená. Utkání bylo vyrovnané a velmi napínavé. Na kvalitě zápasu měl podíl i náš tým, jenom je škoda, že se nám nepodařilo rozhodnout na začátku normální hrací doby. Sezona pro nás byla náročná a také jsme měli smůlu na zranění, která se nám přihodila ve finálové sérii. Rozhodla lepší lavička Poruby, my se nemáme za co stydět."
Jan Beňadík (Sokol Poruba):
„Na rozdíl od prvních tří utkání bylo toto nesmírně vyrovnané. Holky hrály na maximum a na palubovce nechaly život. Od druhého poločasu dominovaly defenzivy. V závěru druhé části prodloužení se nám to podařilo urvat a jsme šťastní, že všechno dopadlo, jak dopadlo. Favoritem finále bylo od začátku Veselí, což nám vyhovovalo. My jsme si po sobotní vysoké výhře začaly věřit, že by to mohlo vyjít. Nedělní zápas byl oboustranně ustrašený, ale já holkám pořád opakoval, že musejí hrát. Neměli jsme co ztratit a jsem rád, že to vyšlo. V prodloužení se ukázalo, že máme o hodně více sil. Souhlasím s tím, že rozhodla šíře naší lavičky. My jsme zátěž během celého finále rozložili na celý tým a vyplatilo se nám to. Tým se během celé sezony hodně zlepšoval. Potřeboval i čas na sehrání, ale v play off prokázal své velké kvality."