Aktuality A-tým

Trenér Ján Beňadik: Věřím, že si finále ještě zahrajeme

5.1.2012, 16:14

DHC Sokol Poruba má za sebou vydařenou první polovinu sezony, ve které potvrdily svěřenkyně trenéra Jána Beňadika vysoké ambice. Tým se v Interlize pohybuje v elitní čtyřce, navíc v Českém poháru postoupil až do finále. „Naším cílem zůstává postup do play off. Pokud by se nám podařilo v Interlize vybojovat medaili, byl by to nádherný bonus navíc," říká Ján Beňadik.


Interliga je takřka v polovině. Jak jste zatím spokojený s výkony Poruby?
Celkově můžu říct, že jsem spokojený. A to vzhledem k tomu, že jsme v neúplné tabulce, kdy nám schází dohrát utkání v Nitře, na čtvrtém místě. Na Šalu ztrácíme dva body a máme dobře nakročeno k tomu, abychom postoupili do play off. A říkám to i přesto, že samozřejmě všichni v klubu cítíme, že naše výkony potřebují ustálit.


Problémy vám dělaly hlavně zápasy po reprezentačních přestávkách, kdy jste se vždy nedokázali rychle nastartovat...
To je pravda, že jsme se po delší pauze nedokázali s nerozehraností vyrovnat. Několikrát jsem měl pocit, že vždy začínáme úplně od začátku. Ale postupem času jsme se i v tom zlepšili. Na jaře se už bude hrát v pravidelném týdenním rytmu a jsem přesvědčený, že na naší souhře to bude znát.


Která ze tří porážek nejvíce mrzí?
Mrzí určitě všechny, ale každá byla trochu jiná a pro nás i poučná. První ve Zlíně na začátku soutěže nás i dost vylekala a zřejmě i dohnala k tomu, abychom některé věci změnili. Holky se zmobilizovaly a výsledkem byl deset dní později vítězství nad Michalovcemi. V Šale jsem měl celé střetnutí pocit, že to zvládneme, ale nepovedlo se to. V tomto utkání a vlastně i v tom ve Veselí se ukázalo, že v těžkých zápasech potřebujeme k úspěchu nejen dobrou souhru, ale také mnohem variabilnější řešení jednotlivých herních situací a to chce svůj čas.


Jakou výhru si nejvíce považujete?
My bereme každý zápas s velkou pokorou a podle toho si každého bodového zisku i vážíme. Ale když bych musel odpovědět, tak je to už zmiňované vítězství nad Michalovcemi o dvanáct branek. Ale hodně důležité hlavně pro psychiku družstva bylo pohárové vítězství v Písku, kde se nám po většinu utkání moc nedařilo, ale zápas jsme v koncovce doslova vydřeli.


Tým v Interlize potvrdil dobré výkony z přípravy, kdy hlavně doma hraje velmi dobře. Co je třeba zlepšit ve venkovních zápasech?
Doma jsme doopravdy dominovali v podstatě s každým soupeřem, proto holky v těchto zápasech hrají uvolněně a vše vypadá hodně dobře a vlastně i jednoduše. Venku jsme tak suverénní už rozhodně nebyli. Už jsem to zmiňoval, chyběla nám tam lepší souhra a variabilita. To musíme zlepšit a dobře se připravit na zápasy play off. Tam takové nedostatky mít nesmíme.


Soutěž máte rozehranou velmi dobře. S jakým umístěním budete v interlize spokojený?
Cílem zůstává postup do play off. Svým způsobem se dá říct, že pro nás nyní bude nejdůležitější se právě na vyřazovací boje dobře připravit. To ale rozhodně neznamená, že bychom se v nějakém utkání šetřili. Spíše naopak. Pokud přeneseme pohodu z domácí palubovky i na soupeřovy palubovky, tak je v našich silách, abychom v Interlize dosáhli na medaili. To by byl krásný bonus.

Jaké budou podle vás pro konečný průběh nejdůležitější zápasy? Hrajete osmkrát venku. Může to sehrát nějakou roli.
Z psychického hlediska pro nás budou hlavně směrem k play off důležité domácí zápasy se Zlínem a Veselím. Taky Šale budeme chtít určitě vrátit porážku z prvního souboje. Náročné zápasy máme i venku, takže příprava na play off je pro nás vlastně ideální.


Poruba prošla v Českém poháru až do finále, kde nestačila na Veselí. Jak se na konečné druhé místo v této soutěži díváte?
Z historického hlediska to je pro klub určitě úspěch. Stejně se na to dívají i holky, i když výhra v poháru by byla určitě o něčem jiném. Já věřím, že to nebylo naše poslední finále, které jsme v této sezoně odehráli.


Budou se hodit zkušenosti z poháru třeba v play off. Finále splňovalo asi parametry utkání play off, kdy jde o všechno.
To je přesně to, co momentálně nejvíce potřebujeme. Zápasy, kdy jde o všechno, a holky hrají pod tlakem. Proto beru i tu porážku jako dobrou zkušenost. A to i přesto, že se nám první poločas vůbec nepodařil. Po pauze jsme se zvedli a dokázali, že hrajeme koncentrovaně a disciplinovaně jsme schopni přehrát a dostat pod tlak i mistrovské Veselí. Tady je třeba si přiznat, že soupeř má právě s těmito zápasy větší zkušenosti, které nasbíral třeba v zápasech v evropských soutěžích.


Právě Veselí ve finále dobře bránilo Tóthovou. Je i tahle věc třeba před play off důležitá, že se na ni můžete v tréninku zaměřit?
Samozřejmě, že v tréninku se můžeme zaměřit na všechno, i na tuto variantu. Já tvrdím, že my musíme být na palubovce tak silní, abychom třeba osobní obranu na naši klíčovou hráčku využili ve svůj prospěch!


Jak jste zatím spokojený s hráčkami? Kdo vás výkony překvapil, kdo by měl zase přidat?
Hodnotím to pozitivně. Holky na sobě tvrdě pracují a jsem s nimi v zásadě spokojený. Pokud mám nějaké výhrady, tak o nich vždy každá hráčka ví. Kdo mě překvapil? Vzhledem k tomu, že jsme stále ve stadiu budování týmu, kdy neustále zkoušíme nové věci, tak musím všechny holky za přístup pochválit. Kdybych měl říct nějaké negativum, tak je to určitě rozhodnutí Karolíny Richvalské přerušit kariéru. To jsem do dneška nepochopil. Absolvovala s námi celou přípravu a její rozhodnutí skončit týmu pochopitelně ublížilo. Tím vlastně znehodnotila herní část přípravy našeho nově tvořícího se družstva a my jsme museli systémové věci překopat a hledat některé varianty od začátku, což se samozřejmě projevilo negativně i na naší hře. Na věci nic samozřejmě nemění ani to, že tímto mrhá svým nesporným talentem.

Jak jste zatím osobně spokojený v Ostravě. Udělal jste v létě dobře, když jste na nabídku kývl?
Osobně jsem maximálně spokojený, protože jsem našel tým lidí, který dělá pro házenou maximum. Tým má vytvořené super podmínky pro to, aby se pořád zlepšoval a podával dobré výkony. Musím tady poděkovat celému realizačnímu týmu od Zdeňka Guřana, Luboše Pálu, Martina Horyla až po mého asistenta Jána Lajčáka. Klub je vedený profesionálně, což je skvělá vizitka manažera Libora Adámka. Klobouk dolů před ním, jaké podmínky dokáže v dnešní době pro ženský házenkářský klub vytvořit.

 

 

Ostrava MSK Ostrava Poruba Molten Rehband Mol liga Ha-vel Joma JC Trans Quatrro Fitness Ianderson 2Profile Pekárna Bárta Canis Dynaoptic

MOL Liga 2020/2021

Tým Z V R P Scóre B
1.DHK Baník Most191801658:42736
2.HC DAC Dunajská Streda221714655:50935
3.Iuventa Michalovce191602590:40934
4.DHC Slavia Praha221408629:60928
5.DHK Zora Olomouc201307544:50926
6.HK Slovan Duslo Šaľa201118567:51923
7.DHC Sokol Poruba2210111571:59921
8.Handball PSG Zlín217113536:58815
9.Sokol Písek216114501:59713
10.DHC Plzeň223217488:6348
11.ŠŠK Prešov202315467:5857
12.HK Hodonín222020470:6914

Nejlepší střelkyně